Fizjoterapeuci w czasie epidemii

2 kwietnia 2020

Z ankiety przeprowadzonej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów wynika, że z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa pracę straciło 50 tys. fizjoterapeutów w całej Polsce. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy ta grupa zawodowa nie kwalifikuje się do programu rządowej pomocy tzw. tarczy antykryzysowej?

Wprowadzone rozporządzenie dot. ograniczeń w zakresie udzielania świadczeń lecznictwa uzdrowiskowego w tym zaprzestaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji, ma zabezpieczyć obywateli przed rozprzestrzenianiem się COVID-19. Rozporządzenie nakazuje zaprzestanie prowadzenia świadczeń rehabilitacyjnych realizowanych w trybie ambulatoryjnym, domowym, dziennym i stacjonarnym, udzielanych bezpośrednio. Z zakazu zostało wyłączone kilka przypadków, gdy rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana z uwagi na stan zdrowia pacjenta.

Alternatywą dla fizjoterapeutów ma być udzielanie świadczeń za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów - Maciej Krawczyk, skierował list do Elżbiety Witek, Mateusza Morawieckiego oraz Jadwigi Emilewicz, w którym zaznaczył, że polska fizjoterapia bez pomocy publicznej może nie przetrwać kryzysu, ponieważ znaczna część fizjoterapeutów z dnia na dzień zostało w 100 proc. odciętych od źródła utrzymania.

Poseł PiS Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia oznajmił, że istnieje wiele aspektów pomocy dla publicznej służby zdrowia np. możliwość przeniesienia na inne oddziały lub do innych prac równoległych. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że zapisy Tarczy Antykryzysowej są uniwersalne i dotyczą także fizjoterapeutów więc żadna grupa zawodowa nie pozostanie bez wsparcia. Fizjoterapeuci pracujący poza publiczną służbą zdrowia w formie samozatrudnienia mogą skorzystać ze wsparcia oferowanego dla przedsiębiorców z programu Tarczy Antykryzysowej.

Działania fizjoterapeutów w czasie kryzysu

Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie w związku z sytuacją zachęca studentów do wolontariatu w Domach Pomocy Społecznej na Mazowszu. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem studenci, którzy w okresie zawieszenia kształcenia zaangażowali się w pomoc w wykonywaniu zadań realizowanych przez podmioty lecznicze lub służby sanitarno-epidemiologiczne w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 będą mogli ubiegać się o zaliczenie części zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

Wielu fizjoterapeutów już od kilku tygodni działa w trybie ratunkowym w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i zespołu. Udzielanie świadczeń rehabilitacyjnych ograniczyli do przypadków, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Od 31 marca 2020 r. takie ograniczenie działalności leczniczej obowiązuje w całej Polsce. Z zachowaniem najwyższej ostrożności część fizjoterapeutów w całym kraju nadal kontynuuje pracę z pacjentami wymagającymi stałej pomocy.
Telerehabilitacja

Na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań do kontaktu z pacjentami. Krajowa Izba Fizjoterapeutów rekomenduje w okresie epidemii COVID-19 konsultacje online (telerehabilitację). Portal Znajdź Fizjoterapeutę wprowadził nawet bezpłatną funkcjonalność dla fizjoterapeutów i ich pacjentów do prowadzenia konsultacji online przez komunikatory np. Skype. Wśród zalet wynikających z wprowadzenia telerehabilitacji jest oczywiście nie przerywanie terapii bez konieczności wychodzenia z domu, ale także fizjoterapeuta ma możliwość obserwowania pacjenta w jego naturalnym otoczeniu, a pacjent może wykonywać ćwiczenia przy wsparciu bliskiej osoby.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdzaj aktualności na stronie REHA Management Congress. Wspieramy branżę rehabilitacyjną.